Pomysłowa ozdoba okienna to nie tylko gustownie upięty materiał pełniący funkcję zasłony lub firany. To także rurka, na której ów materiał ma zawisnąć, a więc niepozorny karnisz. Przyjęło się uważać, że karnisz to karnisz i ma pełnić funkcję czysto praktyczną i użytkową. Tymczasem część ta jest zupełnie pełnoprawnym elementem dekoracyjnym, który musi być skomponowany z resztą wystroju wnętrza.

Oto kilka ogólnych wskazówek, jak dobrać odpowiedni karnisz do stylu mieszkania:

Styl naturalny

To styl zdominowany przez prostotę oraz ciepłe naturalne barwy, takie jak delikatne zielenie i beże. Doskonale sprawdzą się drewniane karnisze w odcieniach buku, sosny, brzozy i wiśni, najlepiej zakończone kulą lub dzwonkiem. Powiesić na nich można naturalne, jasne tkaniny z motywem roślinnym.

Styl kameralny

Mimo że również składa się z ciepłych naturalnych barw, jest bardziej fantazyjny. Pojawiają się ozdobne, czasem rustykalne kształty, takie jak falujące lub obłe linie, rzeźbione kształty, finezyjne zakończenia. Do takiego wnętrza pasują drewniane karnisze o dekoracyjnej formie lub stylowe obudowane rzeźbioną drewnianą ramą. Jeśli nie chcemy drewna, możemy wprowadzić karnisze metalowe zakończone fantazyjnymi artystycznymi kształtami. Ładnie wyglądają, jeśli są specjalnie postarzane, w kolorze starego mosiądzu lub złota. Jako zasłony pasują wtedy grube, wzorzyste zasłony.

Styl elegancki

Potrzebuje wytworności i szyku, karnisze muszą być gustownym dopełnieniem. Doskonale sprawdzają się ryflowane drążki o zakończeniu w postaci kuli lub stożka. Kolorystycznie wybierajmy między starym złotem, stalą szlachetną a antycznym mosiądzem. Pięknym akcentem będą także kryształowe zakończenia. Do takich karniszy i stylu pasują koronkowe lub żakardowe firanki oraz marszczone, upięte zasłony.

Styl pop-art

Charakteryzuje się geometrycznymi kształtami, intensywnymi, zdecydowanymi kolorami. Karnisze są tu prawie niewidoczne, wybieramy proste metalowe drążki niklowane lub chromowane. Można też zupełnie z nich zrezygnować, a kolorowe zasłony powiesić na metalowej lince lub pasku dekoracyjnym.

 

Beżowe firany ozdobne
Eleganckie zasłonki