Piękne firanki w oknach to ozdoba każdego wnętrza. Firanki ocieplają wnętrze, sprawiają, że jest ono przytulniejsze i bardziej rodzinne. Samodzielne wykonanie pięknych firan do okna balkonowego jest rzeczą skomplikowaną, wymagającą przede wszystkim wprawy i doświadczenia, ale też sporej ilości wolnego czasu i dobrej maszyny do szycia. Na szczęście są też takie modele firanek, zasłon i lambrekinów, z których wykonaniem poradzi sobie nieomal każda pani domu.

Oto kilka porad, jak krok po kroku wykonać gustowną wizytówkę okienną.

1. Zaczynamy od obszywania brzegów firanki.Po zebraniu wymiaru okna, kupujemy odpowiedni kawałek materiału i obszywamy dokładnie brzegi, podwijając dwa razy końcówki materiału. Szerokość 1 cm powinna być optymalna.

2. Wiele problemów sprawia zawsze wykończanie dołu firanki. Możemy go obszyć specjalną lamówką, która posiada już zaprasowane brzegi. Czyni to wykończanie dołu znacznie prostszym. Innym sposobem jest wszycie koronki. Pamiętajmy jednak o estetycznym podwinięciu jej z boków, w przeciwnym przypadku będzie się strzępić. Dobrze jest też przeprasować koronkę, ponieważ niektóre z nich po wypraniu wstępują się.

3. Na górę firany warto wszyć taśmę marszczącą, która powoduje że firana ładnie się układa i przy wieszaniu na karnisz nie trzeba robić zakładek. Jest wiele typów taśm, w sklepach często można pooglądać gotowy efekt marszczeń poszczególnych taśm, najważniejsze to dowiedzieć się, ile potrzeba materiału do danej taśmy, czyli jak marszczy – 2:1, 2,5:1 czy 3:1. Od tego zależy ile materiału na firanę, zasłonę lub lambrekin należy kupić.

4. Odpowiednie wymierzenie materiału jest sprawą podstawową, jego ilość zależy od szerokości karnisza. Jeśli zamierzamy uszyć firankę na całą jego szerokość, musimy kupić wielokrotność szerokości karnisza według marszczenia taśmy. Przykładowo, jeśli taśma marszczy się dwukrotnie, a szerokość karnisza wynosi 2 m, kupujemy materiał z proporcji 2×1, czyli 4 m.

 

Beżowe firany ozdobne
Eleganckie zasłonki