Kuchnia to wyjątkowe miejsce w domu. To nie tylko miejsce przygotowywania i spożywania posiłków, ale też spotykania się z domownikami, wspólnych śniadań, plotkowania przy kawie, zwierzeń przyjaciółek. Ponoć żadne inne miejsce w domu nie jest tak nastrojowe jak właśnie kuchnia, więc warto się przyłożyć do jej odpowiedniego urządzenia i nadania wyjątkowego klimatu.

W kuchennych oknach bezwzględnie powinny zawisnąć firanki. Szukając tych idealnych, możemy skorzystać z gotowych wzorów lub uszyć firanki samodzielnie. Nie należy to do czynności najprostszych, jednak na pewno daje dużo satysfakcji. Ponadto, kuchenne firanki są zazwyczaj krótkie – maksymalnie do wysokości parapetu, więc ich wykonanie nie jest aż tak pracochłonne.

Firanki muszą być bardzo dobrze dobrane do stylu kuchni. Jeśli rządzi w nim tradycyjna pani domu, która uwielbia piec, gotować, smażyć konfitury i robić przetwory, z pewnością zamarzy o zwiewnych firaneczkach, być może urozmaiconych sympatycznymi motywami takimi jak owoce, filiżanki czy czajniczki. Klasycznie wyglądają także koronkowe białe firanki zakończone podkrojem, czyli wycięte na dole w półkole. Możemy wybrać wersję z krótszym środkiem i dłuższymi bokami lub z trzema półokrągłymi wycięciami rozmieszczonymi symetrycznie.

Kuchnię z pewnością rozpromienią kolorowe, wzorzyste  firanki, ale pod warunkiem, że będą się harmonijnie komponowały z innymi elementami dekoracyjnymi. Możemy też wzbogacić samą firankę o ładne zasłonki upięte po bokach i wprowadzające do wnętrza rustykalny klimat. Ważne jest materiał, z jakiego zostaną zrobione. Kuchnia jest królestwem zapachów i aromatów, więc materiał na zasłonach powinien być na tyle lekki, aby ich nie pochłaniał. Pod tym względem bardzo funkcjonalne są lekkie zasłony sznurkowe spaghetti. Są super przewiewne, ładnie wyglądają, ich wadą jest jednak to, że nie uchronią nas ani przed padającym światłem, ani przed… wzrokiem ciekawskich sąsiadów żadnych zaglądania do naszych garnków.

 

Beżowe firany ozdobne
Eleganckie zasłonki