Balkon w mieszkaniu zazwyczaj przynależy do największego pokoju. Jednocześnie jest to pokój reprezentacyjny, urządzony częściowo z myślą o przyjmowaniu w nim gości albo spędzaniu rodzinnego czasu z najbliższymi. Wzrok przyciągają zarówno małe dodtaki, jak i duże zaaranżowane płaszczyzny, trzeba zatem dbać uważnie o stworzenie przyjemnego i pożądanego klimatu i wprowadzenie harmonii na całej powierzchni.

Ważnym, a w zasadzie niezbędnym elementem dekoracyjnym okna w pokoju z balkonem są firany i zasłony. Duże przeszklone powierzchnie rzadko pasują do salonu czy pokoju gościnnego. Brak firanek w oknach wprowadza bowiem surowy, chłodny klimat. Szczególne znaczenie ma to w przypadku mieszkań w blokach, gdzie widok za oknem zazwyczaj nie jest przyjemny i kojący, a wzrok pada na sąsiedni blok, ulicę lub, w najlepszym wypadku, podwórko.Właściciele domków z ogródkiem teoretycznie mogliby więc z firanek zrezygnować na rzecz pięknego widoku, ale w ich przypadku zasłonki potrzebne są do nadania wnętrzu łagodnej przytulności.

Dekoracyjne przysłonięcie okna balkonowego to nie lada wyzwanie.Wiele osób decyduje się z tego powodu na montaż pionowych żaluzji, które jednak lepiej sprawdzają się w przestrzeniach biurowych, a nie klasycznego bądź stylizowanego salonu. Przypatrzmy się więc bogatemu zestawowi firan balkonowych.

W sklepach dostaniemy gotowe zestawy firan, na które składają się najczęściej dwie firanki oraz dobrane już zasłony. Jeśli mamy balkon dwuskrzydłowy, jednak jeśli drzwi są pojedyncze, podwójne firanki balkonowe są nam zupełnie zbędne, poza tym fatalnie wyglądają. Najlepszym rozwiązaniem są tu firany balkonowe z systemem ściągającym, specjalny karnisz balkonowy lub firany balkonowe typu „spaghetti”.

System ściągający przypomina system montowany w roletach. Za pomocą mechanizmu łańcuszkowego możemy odciągnąć firankę – jednak nie pionowo, jak roletę, a do boku. Wygodne firanki „spaghetti” to z kolei sposób na bezproblemowe otwieranie drzwi balkonowych – nie zrywają się i nie naciągają. Karnisze to pewny sposób na zablokowanie firanki tak, aby nie została uszkodzona podczas otwierania drzwi na balkon.

 

 

Beżowe firany ozdobne
Eleganckie zasłonki